Den första augusti uppdateras kreditvillkoren för samtliga kort från American Express. Kortinköp, efter det datumet, får maximalt delbetalas i 12 månader. 

Samtliga inköp, och andra transaktioner, som sker med ett kreditkort betalas via en månadsfaktura. Kortinnehavaren har då valet att antingen betala hela fakturabeloppet eller valfritt belopp ner till vad som anges vara ”lägst att betala”. 

Med American Express är lägsta beloppet att betala per månad 3 procent av utnyttjad kredit, men lägst 400 kronor. De som väljer att betala det lägsta beloppet kan alltså, vid stort utnyttjat kreditbelopp, återbetala krediten under betydligt längre tid än 12 månader. Det är däremot något som kommer att ändras med de nya kreditvillkoren. 

Ny kortutgivare – kortare delbetalningstid

Den första augusti kommer American Express att byta kortutgivare, från American Express Europe S.A till American Express Europe (Sweden branch) S.A filial. Det är i samband med detta byte som även kreditvillkoren ändras. 

Den stora förändringen är att varje specifikt kortinköp måste ha återbetalats inom 12 månader. Därmed kommer beloppet som lägst måste betalas via månadsfakturan att beräknas på ett nytt sätt. 

Stor skillnad i månadsavgift

Sker ett inköp idag på 16 000 kronor behöver det återbetalas med minst 480 kronor (3 procent) första månaden. Efter den 1 augusti kommer samma inköp att behöva återbetalas med 1 333 kronor första månaden. Utöver återbetalning av utnyttjad kredit tillkommer även räntekostnad.  

Enligt de nya villkoren sker beräkning genom att utnyttjat kreditbelopp delas ”med antalet månader som återstår till det att 12 månader har passerat sedan den äldsta ännu obetalda debiteringen enligt tidigare kontoutdrag”.