Easyliving har en årsavgift på 195 kronor men tecknas kortet senast 31 augusti är första året gratis.
Easyliving är ett, av väldigt få, kreditkort i Sverige som inte har valutapåslag. Det är också kortets primära fördel vilket gör att det är ett populärt resekreditkort. I vår jämförelse utser vi kortet till det ”bästa kreditkortet utan valutapåslag”. Detta mycket tack vare kombinationen att det kan användas gratis både i Sverige och utomlands samt att det ingår flera köpförsäkringar.
Gratis första året
Årsavgiften på Easyliving är vanligtvis 195 kronor. Men under kampanjperiod går det nu att teckna kreditkortet gratis under det första året. Detta förutsatt att kortet tecknas senast 31 augusti. Förutsatt att inte kontantuttag sker, samt att hela fakturabeloppet betalas varje månad, kan kortet alltså användas helt utan kostnad, både i Sverige och utomlands.
Så mycket sparas på valutapåslaget
Med de flesta kreditkort är valutapåslaget på mellan 1,5 % och 2 %. En familj som spenderar 25 000 kronor under en utlandssemester kommer, vid ett valutapåslag på 2%, därmed betala 500 kronor i denna avgift. En avgift som dras i samband med kortbetalningarna.
Med Easyliving på resan hade samma familj sparat dessa 500 kronor eftersom kortet inte har något valutapåslag.