Från Standard till Premium

Mitt första kort från Revolut var Revolut Standard. Ett kort som är gratis att teckna och äga och som jag främst skaffade för att ha ett separat sparande och för att använda utomlands för att undvika valutapåslaget. 

Jag bor i Norge och reser både till Sverige och andra länder i Europa frekvent. Det är orsaken till att jag även började titta på de bättre nivåerna hos Revolut och valde Premium. Det kostar bara ca 100 kronor i månaden men ger betydligt fler reseförmåner än Standard. 

Att skaffa Revolut Standard var imponerande enkelt och uppgraderingen till Premium gick väldigt smidigt i appen. Efter ett par dagar hade jag mitt nya, egendesignade, kort.

Används i vardagen – men bäst på resor

Utifrån att jag tjänar RevPoints på alla inköp försöker jag göra de flesta inköp med kortet. Poängintjäning är nämligen en av de stora skillnaderna mot Standard. Med Premium tjänar jag 1 poäng per 4 Euro vilket är x2,5 mer än med Standard. 

Vissa inköp gör jag ändå med mitt kreditkort från DNB utifrån vissa försäkringar som nås med det kortet. 

Revolut Premiums fördelar kommer framförallt fram på resor. Det är även till de som reser mycket som jag kan rekommendera kortet. Jag har bland annat tagit del av.

  • Revpoints som blir flygpoäng
  • 1 GB surf via eSIM per månad
  • Rabatt på flygplatslounger
  • Gratis valutaväxling både på vardagar och helg

Det ingår även ytterligare reseförmåner, vilka jag inte har använt mig av. Det är exempelvis ersättning vid flygförsening och ersättning vid avbokning av vintersporter. Orsaken är att jag hellre betalar resan med ett kreditkort och får en bredare och mer komplett reseförsäkring. 

Lite förenklat så har Revolut Premium fördelen i att kortet kan användas gratis och ger tillgång till flera reseförmåner. Men kreditkort ger större trygghet via reseförsäkring.

Lägre avgifter på tjänster

Utöver att Premium har fler förmåner än Standard så är flera avgifter lägre. Det går bland annat att handla olika tillgångar courtagefritt fem gånger per månad och handla i råvaror till lägre courtage. Även sparräntan är högre i vissa valutor. 

Men investeringar och långsiktigt sparande har jag inte valt att använda Revolut till. Där är exempelvis Nordnet betydligt bättre utifrån flera perspektiv. För mig är Revolut främst ett internationellt kort och Premium ett billigt resekort. Det är där som Revolut har sin styrka. 

En allmän fördel med Revolut är även att det är snabbt och billigt att göra överföringar till andra länder. När jag överför pengar till ett svenskt konto (Nordea) kommer det fram samma dag om jag skickar senast klockan tre på eftermiddagen.

Värt 1200 kronor per år?

Revolut Standard är gratis och räcker nog för de som inte reser så mycket. Är du däremot utomlands några gånger per år kan Premium vara ett bättre alternativ. För mig är det lönsamt främst på grund av de lägre avgifterna utomlands och värdet på de flygpoäng som tjänas in. 

Men hade jag inte använt Premium för de flesta inköp (och samlat poäng) eller inte varit utomlands några gånger per år – då hade det inte varit värt sitt pris. 

Min bästa upplevelse

Min bästa upplevelse är ”zero-fee” känslan. Framförallt utomlands är det smidigt att kunna betala och ta ut pengar utan att det uppstår extrakostnader. Har även gjort ett par internationella överföringar som kostat betydligt mindre än via andra banker. 

Min sämsta upplevelse

Min sämsta upplevelse är utifrån att Revolut Premium är ett debetkort. Det gäller alltså att ha koll på att saldot är tillräckligt högt. En nackdel är självklart att insättning inte kan ske med Swish men väljer jag inbetalning med kort går det ändå mycket snabbt.

I jämförelse med andra resekort

Då det primärt är flygpoäng, lounger och avgiftsfria köp utomlands som jag uppskattar blir det dessa förmåner jag jämför mot andra kort. Det finns därmed ett par alternativ. 

Revolut Standard – Avgiftsfri köp

Kortet har ingen årsavgift och kan användas för kontantuttag och inköp utomlands gratis – men bara till en viss gräns. Ger 1 RevPoints per 100 kronor. Har inte några försäkringar och lite sämre avgifter på vissa finansiella tjänster. Ett bra resekort att starta med…

SAS EuroBonus Premium – Flygpoäng

Vore målet att tjäna så många EuroBonus som möjligt finns flera bättre alternativ. Med Revolut Premium tjänas 2,5 RevPoints per ca 100 kronor. De kan växlas till 2,5 EuroBonus. 

Spenderas 100 kronor med SAS World Premium tjänas istället minst 15 EuroBonus på 100 kronor och med debetkortet SAS x Lunar tjänas 8 poäng per 100 kronor. 

Sammanfattning

Revolut Premium passar mig som är utomlands flera gånger per år och vill slippa onödiga ”utlandsavgifter”. Att jag får Revpoints (flygpoäng) och lounger till rabatterat pris ökar även kortets värde. Ett allmänt resekort som ger godkända resefördelar inom flera områden. 

Den som däremot prioriterar gratis lounger, hotelluppgraderingar, breda reseförsäkringar eller andra specifika resefördelar bör jämföra mot andra kortalternativ.

Mitt namn är Mattias, och jag har varit innehållsansvarig för Alltomkreditkort.se sedan 2015. En av mina huvudsakliga uppgifter är att säkerställa att all information på vår webbplats är korrekt och uppdaterad. Utöver detta är jag också ansvarig för att hantera alla frågor som våra besökare har om kreditkort. Så om du någonsin undrar över något, tveka inte att kontakta mig!

Uppdaterad 2025-11-17